דר', כואבת לי הכתף!

תלונות על כאב באזור הכתפיים שכיחות ועשויות להגיע מהכתף עצמה או מעמוד השדרה הצווארי. הן תלויות גיל, ניתן להבחין בין הסוגים השונים ולעיתים – טיפול שמרני יכול לפתור את הבעיה.

 הכתף הינה מפרק עם טווח תנועה גדול, שמתייצב בעזרת ריבוי של שרירים, גידים ורצועות.
זאת הסיבה לכך שמחלות כתף הינן רבות ומגוונות. הבעיות השונות וכן המקור להן, עלולות להיות דומות ולהטעות ולכן יש צורך בבדיקה אצל רופא אורתופד ספורט / כתף שיגיע לאבחנה הנכונה ויפנה את המטופל לטיפול הנכון.

אבחון מקור הכאב
כאב בכתפיים יכול להגיע משני מקומות אפשריים: הראשון מהכתף עצמה, השני כאבים שמקורם לרוב מעמוד שדרה צווארי אשר מקרינים לאזור הכתף, כלומר, לא נובעים מהכתף עצמה.
אם הנכם מזדהים עם אחד או יותר מהסימפטומים הבאים, קרוב לוודאי שלא מדובר בכאב הנובע מהכתף אלא מהצוואר:
"כואב לי בכתפיים ובצוואר"
"מקרין לי כאב מהצוואר לכתף או מהכתף לצוואר"
"הכאב מקרין לי עד לאצבעות הידיים"
"נוח לי כשהיד מורמת מאחורי הראש"
כאשר הכאב נובע מהכתף הוא עשוי לבוא לידי ביטוי במגוון צורות ומסיבות שונות. עם זאת, ברוב המקרים ניתן לחלק אותם לסוגים שונים, בעיקר לפי הגיל.
כאשר מדובר באוכלוסייה בעשור השני והשלישי  הבעיה נובעת, לרוב, מחוסר יציבות של מפרק הכתף (עקב פריקות ותתי פריקות), טראומה, דלקות בגידים הנובעות מאימון יתר וקרעים של הלברום הקדמי והעליון (סחוס המקיף את המפרק).
כאבים בעשור הרביעי וחמישי נובעים לרוב מהסתיידות בגידים, ״כתף קפואה״ או דלקת/קרע בשרוול המסובב. אומנם קיימת סבירות לתחלואה עקב הסיבות של "מחלות הצעירים" אך היא נמוכה יותר.
בעשור השישי ואילך, סובלים, לרוב, מקרעים בגידי השרוול המסובב, ממחלה ניוונית של מפרק הכתף (שחיקת סחוס) או מחוסר אספקת דם לעצם (AVN).
לצורך האבחנה נדרשת בדיקה פיזיקלית מדוקדקת המלווה בשיחת אנמנזה מעמיקה וכמעט בכל המקרים תידרש גם הדמיה.

 דרך הטיפול
הטיפול במרבית הפתולוגיות הנו טיפול שמרני. כלומר, פיזיותרפיה.
ניתן לצרף לטיפול השמרני גם זריקות קורטיזון (יעילותן לטווח הקצר להורדת כאב הוכחה, אך כמות הזריקות בטווח הארוך מוגבלת מחשש לפגיעה במבנים בכתף) וזריקות PRP או זריקות פלסמה אשר אינן פוגעות במבנים בכתף, אך הוכחת יעילותן עדיין תחת מחקר.

האופציות לטיפול ניתוחי
בחלק מהמקרים יש צורך להציע טיפול ניתוחי מוקדם או שטיפול ניתוחי יוצע במידה וטיפול שמרני נכשל. ישנה דעה רווחת שניתוחי כתף הנם ניתוחים ״קשים״, אשר ההחלמה מהם ארוכה וההצלחה נמוכה. ראשית, חשוב להדגיש שניתוחים מתבצעים אך ורק כאשר היתרון של הפעולה הכירורגית עולה על זה של טיפול שמרני. שנית, עם התפתחות הטיפול בכאב סביב הניוח ולאחריו, ההחלמה נעשית קלה יותר ופשוטה יותר.

האם הניתוח מצריך אשפוז?
חלק נכבד מהניתוחים אינו דורש אשפוז ומספר שעות לאחר הניתוח ניתן להשתחרר הביתה. ההחלטה על צורך באשפוז תלויה בעיקר במצב הבריאותי הבסיסי או בזמן שלוקח להתאושש מההרדמה לאחר הניתוח.

תהליך ההחלמה והשיקום
אומנם ההחלמה מניתוחי שרוול מסובב עלולה להיות ארוכה ולא קלה אך מטופלים הזקוקים לטיפול ניתוחי, נהנים לרוב מתוצאותיו. חשוב להדגיש, שכאשר מדובר בניתוחים ליציבות הכתף, ההחלמה קצרה וקלה יותר במרבית המקרים והיתרונות לטווח הקצר והארוך משמעותיים.

כאב בכתפיים הוא שכיח ופתיר כאחד. אין סיבה להישאר עם הכאב. ד"ר טיין כאן כדי לעזור.

לקביעת תור               צור קשר